Drogówka

 

Ważna częścią Piąteczki jest zawsze niezastąpiona i niepowtarzalna drogówka i służba porządkowa. To  oni  dbają o nasze przody – wytyczając trasę naszego marszu i tyły, zabezpieczając  je przed bliskimi spotkaniami z rozpędzonymi samochodami.  Służba porządkowa, systematycznie i skrupulatnie mobilizuje nas do trzymania kabelka, łączenia w momencie pojawiania się luk pomiędzy rozpędzonymi piechurami,  a także nakładania czapeczek. Jednak ich rola nie kończy się jedynie na uprzejmym proszeniu i życzliwym napominaniu nie zawsze zdyscyplinowanych pielgrzymowiczów. Zawsze można liczyć na ich uśmiech, doświadczoną poradę ile jeszcze pozostało do kolejnego postoju, a także  podzielić się z nimi łykiem wody.

To dzięki ich wysiłkowi i poświęceniu możemy bezpiecznie docierać na szczyt Jasnogórski. To oni pokonują zawsze dwa razy więcej kilometrów biegając od krzyżówki do krzyżówki , odważnie zatrzymując nawet największe tiry i wytrwale krzycząc do krótkofalówki „dawaj swoje – auta”, aby nie torować ulicznego ruchu. Drogówkę można poznać po żółtych kamizelkach z napisem „Kierowanie Ruchem”, gwizdkach i lizakach w ręku. Posiadają oni specjalne uprawnienia do Kierowania Ruchem, bez nich nasza grupa nie mogłaby samodzielnie ruszyć na szlak Częstochowski. W pomarańczowych i żółtych kamizelkach bez napisu maszeruje służba porządkowa, która  zawsze poszukuje chętnych do niesienia tub.

                Naszą drogówkę i porządkowych zawsze dobrze znamy! Anie, Kasie, Natalie, Jarek, Michały, Krzysztof, Maciej, Mariusz, Paweł, Wojtek i wielu innych na trwałe wpisało się w pielgrzymkowy pejzaż. Jednak oni zawsze są otwarci na współpracę, dzielenie się własnym doświadczeniem i pomoc. Chętnie przygarniają nowe i chcące się zaangażować osoby, aby móc po raz kolejny doprowadzić naszą grupę do celu jakim jest Częstochowa. Dlatego zapraszamy zainteresowanych po informacje u przewodnika.

Magda