XXXII Niedziela Zwykła

Każdy człowiek jest jedyną i niepowtarzalną podstawą, na której Pan Bóg wznosi swoją świątynię. Nikt nikogo nie może zastąpić w tym, co jest jego udziałem w świecie. Jeżeli ktoś buduje dom, bardzo dużą wagę przywiązuje do fundamentu. Jest on przecież podstawą całej konstrukcji. Musi być mocny, solidny i stabilny. Musi utrzymać całą fasadę budynku i zabezpieczyć ją przed wszelkimi nieprzewidzianymi wydarzeniami. Burza, grad, deszcz, śnieg, wichura powaliłyby każdą budowę, która miałaby kruche i niewytrzymałe podwaliny.

Człowiek również musi mieć solidne oparcie w swoim życiu. Bez stabilności, bez mocnego oparcia nie poradziłby sobie z burzami i nawałnicami życia. Tym fundamentem jest Jezus Chrystus. Zatem jeżeli cokolwiek w życiu będziemy budować musi to być oparte na Chrystusie. Każde plany muszą wychodzić od Boga i być zgodne z Jego wolą. Wszelkie działanie powinno być zakorzenione w Panu. Każda relacja musi mieć w sobie miejsce dla Jezusa. W drugim czytaniu słyszymy wyraźnie, że nie ma innego fundamentu. To mocne słowa, ale trzeba je przyjąć. Jest albo Chrystus, podwalina każdego kroku jaki stawiamy w życiu, albo nie ma niczego.

Stąd też trzeba nam nieustannie odkrywać w sobie własne korzenie wiary i pielęgnować je, by były tym, z czego wykiełkować może wszelkie dobro. Do tego potrzeba nieustannego pragnienia zachwycania się Chrystusem, odkrywania Jego słowa i życia nim na co dzień. Wystarczy otworzyć swoje serce i pozwolić by Duch święty działał.

Ewangelia pokazuje nam, że musimy troszczyć się o nasze świątynie. Nie tylko o te, w których modlimy się i uczestniczymy w Eucharystii ale o te, które są w nas. Bo nikt za drugiego człowieka nie może być fundamentem. Każdy buduje inaczej. Ważne by być zawsze gotowym na przyjście Chrystusa. Bo tak jak w świątyni jerozolimskiej urządzono targowisko zapomniawszy co jest najważniejsze, tak i dusza człowieka może być siedliskiem tego, co zamiast przyprowadzać do Boga od Niego oddala. Niech więc serce każdego z nas będzie przepełnione jedynie tym co Panu najbardziej się podoba.

 

Przewodnik grupy 5.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *