Refleksje po spotkaniu pielgrzymkowym.

28 września 2013 roku wielu z nas zapewne nerwowo spoglądało w stronę nieba, by upewnić się, że deszcz nie pokrzyżuje od dawna zaplanowanego dnia. Zaczęło się o godzinie 15 w kościele w Skórzewie, gdzie przy ołtarzu zebrali się przewodnicy i kapłani grup 5 i 9 by wspólnie sprawować Eucharystię dla pątników, z którymi zdawałoby się tak niedawno wkraczali na Jasną Górę.  Na twarzach zebranych wokół ołtarza, już dawno nie było śladów po lipcowej opaleniźnie, ale nadal widniał uśmiech i entuzjazm, a nade wszystko radość wynikającą z faktu, że spotkaliśmy się znowu.

W czasie kazania ks. Adam, przewodnik grupy  9, przypomniał nam, że pielgrzymami nie jesteśmy tylko przez 10 dni w roku, ale całe nasze życie jest nieustannym podążaniem do wytyczonego celu i nieustannie powinniśmy sobie wzajemnie o tym przypominać wspierając się w codzienności. Zespół muzyczny grupy 5, mimo bardzo okrojonego składu, zrobił wszystko by uświetnić wspólną Eucharystię.

Udaliśmy się później do salki parafialnej, gdzie przy pysznych słodkościach mogliśmy nacieszyć się swoim towarzystwem,  dowiedzieć co nowego u pielgrzymowiczów, posnuć  plany na przyszłość.  Jeden przez drugiego opowiadaliśmy o swoich wrażeniach pielgrzymkowych już z pewnej perspektywy, dzieliliśmy się doświadczeniami i mówiliśmy o tęsknocie za tym co nas połączyło.

Kolejną niespodzianką był fakt,  że słońcu udało przebić się przez szare chmury i mogliśmy rozpalić ognisko. We wspólnocie obu grup smażyliśmy kiełbaski i spożywaliśmy różne smakołyki. Nie zabrakło wspólnego grania i śpiewania. Niektórzy pograli w piłę, a nawet w bilard. Kilka godzin, które spędziliśmy ze sobą pozwoliło nam utwierdzić się w przekonaniu, że liczyć możemy na siebie nie tylko przez 10 dni w roku, ale wspólnota, która w lipcu się zawiązała trwa nadal. Żal było się rozstawać, niestety wrześniowe dni nie są już tak ciepłe jak te, w czasie których wędrujemy. 

Rozmawialiśmy i planowaliśmy jak mogłyby wyglądać kolejne nasze spotkania, zanim znowu wyruszymy na szlak. Jeżeli będą konkretne ustalenia to na pewno informacja pojawi się na naszej stronie. Kto ma ochotę wrócić raz jeszcze do wspólnych chwil, może to zrobić przeglądając galerię lub zdjęcia umieszczone na Picassie.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania w Skórzewie. Fakt, że mogliśmy oderwać się od codzienności i przeżyć piękne chwile razem, pokazuje, że wielu nam zależy na budowaniu wspólnoty nie tylko w czasie pielgrzymki, ale także między kolejnymi wędrówkami. Dzięki temu, że tworzymy nasze relacje pamiętamy o tym, że 10 dni to tylko początek, w czasie którego ładujemy akumulatory na dalszą drogę. Bo trzeba wyjść i dojść do celu, ale dopiero z wałów na Jasnej Górze rozpoczyna się prawdziwa pielgrzymka i niesienie owoców do tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej wędrówki.

P.S W galeri pojawiły się zdjęcia ze spotkania. 

spotkanie

Przewodnik grupy 5.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *